MILITARIA
Vid beställning, notera referensnumret, som står inom parentes.
Adkins, Roy: TRAFALGAR. Biografi över ett sjöslag.
Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2005. Första svenska upplagan. 409 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad med svartvita kartor i texten, samt med planscher i svartvitt.
(#104975) 100:-
Adolfsson, Mats: SVENSKA UPPROR 1-3. NÄR BORGARNA BRANN. Forntiden-1499. FOGDEMAKT OCH BONDEVREDE. 1500-1718. BONDEUPPROR OCH GATUSTRIDER.1719-1932.
Stockholm: Natur och Kultur, 2007. 311, (1), VI; 315, (1), XVI; 311, (1), XVI s. 3 volymer inbundna i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerade delvis i färg. Utgåva utgiven för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek med särskilda faktabilagor.
(#98409) 300:-
Agrell, Sven (1685-1713): SVEN AGRELLS DAGBOK 1707-1713.
Stockholm: Rediviva, 1988. Faksimilutgåva efter 1912 års utgåva med förord av Gunnar T Westrin. 12, XIII, 368, (13) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med något mörktonad rygg på skyddsomslaget. Karolinska krigare berättar.
(#178676) 100:-
Aleksijevitj, Svetlana: KRIGET HAR INGET KVINNLIGT ANSIKTE. En utopins röster.
Stockholm: Ersatz, 2015. Andra svenska upplagans andra tryckning. 447 s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. Nobelpristagare i litteratur 2015.
(#141106) 125:-
A MODERN ILLUSTRATED MILITARY HISTORY AIR POWER.
London: Phoebus, 1979. 391, (1) pp. 30x23 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrated in black-and-white and colour, with photographs and colour illustrations by John Batchelor.
(#163398) 125:-
Andersson, Björn / Jeppsson, Tommy: HÅLL LINJEN! Ryssland invaderar Sverige 2023-2024.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2020. 295, (1) s. Inbunden i förlagets, något kantstötta, dekorerade klotband med obetydliga bruksspår på skyddsomslaget. Med tryckta utvikbara för- och eftersättsblad i färg och svartvitt. Illustrerad med svartvita kartor. Roman. Fortsättning på Sverige i krig.
(#175490) 100:-
Andersson, Björn / Jeppsson, Tommy: SVERIGE I KRIG. Ryskt anfall 2023. Om aninslöshet inför krigshot och risken för mental överrumpling.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2019. 311, (1) s. Inbunden i förlagets, något kantstötta, dekorerade klotband med skyddsomslag. Med tryckta utvikbara för- och eftersättsblad i färg och svartvitt. Fotoillustrerad i färg. Det utvikbara försättsbladet med litet veck i yttre marginalen. Roman om hur ett ryskt anfall på Sverige skulle kunna gå till.
(#173262) 100:-
ANDRA VÄRLDSKRIGET. En uppslagsbok om bakgrund, förlopp och efterspel.
Huvudredaktör: Per Söderberg. Malmö: Nationalencyklopedin, 2004. 448 s. 25,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Fotoillustrerad i färg och svartvitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg.
(#105353) 125:-
Andrée, Johan: KANONERNA PÅ DJURAMÅSA.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2007. 256 s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad i svartvitt, övervägande med fotografier. Öresunds lås under femtio år.
(#97274) 100:-
Areschoug, Richard: HITLERS PIRATER. Tyska kapare under andra världskriget.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2011. 227, (1) s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med obetydliga bruksspår på skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt med kartor och fotografier.
(#173866) 125:-
(ARMÉMUSEUM) Wallenborg, Irma: MITT MUSEUM 1971-2009.
Tryckt i Stockholm: Författares Bokmaskin, 2022. Andra upplagan. 184 s. 26x19,5 cm. Limhäftad. Illustrerad i färg och svartvitt. Wallenborg berättar om sin tid på Armémuseum som textilkonservator och intendent.
(#160770) 90:-
Arning, Wilhelm (1865-1943): VIER JAHRE WELTKRIEG IN DEUTSCH-OSTAFRIKA.
Mit neunzehn Illustrationen nach Zeichnungen und vier Übersichtskarten. Hannover: Jänecke, (1919). (8), 324 pp. 24,5x17 cm. Publisher's pictorial quarter cloth with minor wear. Illustrated with black-and-white drawings by Walter von Ruckteschell, three drawn maps in text, and one folded map in the end. Inscription on half title, and traces of inscription on title page.
(#168162) 250:-
Ballard, Robert D. / Archbold, Rick: THE DISCOVERY OF THE BISMARCK.
Toronto: Madison Press, 1990. 231, (1) pp. 28,5x22 cm. Publisher's hard cover in dust jacket with minor traces of use. Illustrated in black-and-white and colour.
(#177876) 125:-
Beckman, Margareta: UNDER FRANSK FANA! Royal Suédois - svenskt regemente i fransk tjänst 1690-1791.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 1995. 141, (2) s. 25x18cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med något blekt rygg. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#129190) 100:-
Beckman, Margareta: UNDER FRANSK FANA! Royal Suédois - svenskt regemente i fransk tjänst 1690-1791.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 1995. Upplaga utgiven i 990 numrerade och av författarinnan signerade exemplar. 141, (2) s. 25x18 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med blekt rygg och övre guldsnitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Illustrerad i färg och svartvitt. Resumé en français.
(#159597) 125:-
Beevor, Anthony: ARNHEM. Tysklands sista seger.
Lund: Historiska Media, 2018. Första svenska upplagan. 565 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med svartvita planscher samt med kartor i texten. Med recensionsstämpel i övre snittet.
(#138566) 125:-
Beevor, Anthony: SPANSKA INBÖRDESKRIGET.
Lund: Historiska Media, 2006. Andra tryckningen. 560 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med blekt rygg på skyddsomslagen. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt.
(#173835) 100:-
Belfrage, Carl (1887-1940): VANVETTET PÅ VÄSTFRONTEN. Ur Kapten Carl Belfrages dagbok Krigsminnen.
Utgiven av Bengt Belfrage. Stockholm: SMI, (2001). Första upplagan. 170, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband utan skyddsomslag. Illustrerad med kartor och fotografier i svartvitt.
(#156854) 100:-
Bengtsson, B. F.: VAD VAR OCH EN MÅSTE VETA OM BOMBANFALL.
Stockholm: Riksluftskyddsförbundet, 1943. 5. omarbetade upplagan. 30 s. 18x12 cm. Klammerhäftad. Illustrerad i svartvitt med teckningar och fotografier.
(#165500) 100:-
Bishop, Chris: WAFFEN-SS DIVISIONER 1939-1945.
Hallstavik: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2008. 192 s. 24,5x19,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med fotografier i svartvitt och teckningar i färg.
(#98757) 125:-
Björklund, Gustaf: OM DEN BEVÄPNADE FREDEN.
Stockholm: Fria Ordet, 1892. 20 s (inkl. omslag). Klammerhäftad med obetydliga bruksspår. Särtryck ur författarens bok "Om utvecklingsanarki".
(#162051) 100:-
Björlin, Gustaf (1845-1922): NÅGRA ORD OM VÅR FÖRSVARSFRÅGA. Föredrag hållet i Uppsala den 20. mars 1890.
Tryckt i Stockholm: Norstedt & Söner, 1892. Tjugofjärde tusendet. 20 s. Häftad med obetydligt skadat bakre omslag.
(#162050) 90:-
Björnstjerna, Carl Magnus (1817-1888): ANTECKNINGAR OM KONUNGENS LIFGARDE TILL HÄST 1770-1872.
Med kompletterande anteckningar berörande tiden 1872-1928 jämte matrikel över officerskåren 1770-1928 samlade och utgivna av M. Björnstjerna. Tryckt i Stockholm: Ivar Hæggström, 1932. Upplaga 300 numrerade exemplar. 235 s + porträtt. 27x19,5 cm. Handbundet dekorerat lätt nött klotband (Gust. Hedberg, Stockholm), främre präglade omslag medbundet. Genomgående illustrerad med svartvita fotografier, samt en plansch i färg.
(#170446) 500:-
Blair, Clay: HITLERS UBÅTSKRIG 1-5.
Vargar på jakt 1939-1940. - Vargar på jakt 1940-1941. - Vargar på jakt 1941-1943. - Vargar på flykt 1943. - Vargar på flykt 1943-1945. Svensk bearbetning av Richard Areschoug. Stockholm: Hjalmarson & Högberg, 2004. 350; 324, (1); 493; 509, (1); 584, (1) s. Fem volymer inbundna i förlagets pappband med obetydliga bruksspår på skyddsomslagen. Illustrerade i svartvitt med fotografier och teckningar. Del 1 obetydligt kantstött. Den svenska utgåvan har utökats med nya illustrationer och uppgifter om de svenska handelsfartyg som förlorades till axelmakternas ubåtar.
(#176814) 450:-
Blix, Hans: AVVÄPNA IRAK.
Stockholm: Bonnier Fakta, 2004. Tredje tryckningen. 267, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med något skadat och lagat skyddsomslag.
(#175526) 90:-
Boberg, Torsten / Maijström, Erik: TRETUSEN MAN KVAR PÅ FJÄLLET.
Stockholm: Gebers, 1961. Andra något omarbetade upplagan. 204 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med lätt blekt rygg. Utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher och 3 utvikbara kartor i svartvitt.
(#92483) 125:-
BODEN. FÄSTNINGEN - GARNISONEN - SAMHÄLLET.
Huvudredaktör: Bror Oscar Nyström och Sven Skeppstedt. Boden: Kungl Bodens artilleriregementes historiekommitté, 1990. 678 s. 26x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#122045) 175:-
Braunstein, Christian: SVENSKA ARMÉNS UNIFORMER 1-3. Del 1 - Kavalleriet / Del 2 - Infanteriet / Del 3 - Artilleriet, övriga truppslag och 1900-talets enhetsuniformer.
Stockholm: Statens försvarshistoriska museer, 2013. 137; 127; 120 pp. 24x23,5 cm. Tre volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med lagade revor i skyddsomslagen. Illustrerade i färg. Text på svenska och engelska. UNIFORMS OF THE SWEDISH ARMY 1-3. Part 1 - The Cavalry / Part 2 - The Infantry / Part 3 - Artillery, other branches and standard uniforms of the 20th century. Three volumes in publisher's cloth in dust jackets with mended tears. Illustrated in colour. Text in Swedish and English.
(#177275) 700:-
Böhme, Klaus-Richard / Schön, Bosse: SIGNAL.
Stockholm: DN, 2005. 176 s. 28,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt efter Nazitysklands propagandatidskrift i Sverige 1941-45. Med dedikation på förtitelbladet från medförfattaren "Bosse Schön".
(#86333) 150:-
CHRONICLE OF THE SECOND WORLD WAR.
Editor: Derrik Mercer. Harlow (UK): Longman, 1990. 791 pp. 30x24,5 cm. Publisher's hard cover in dust jacket. Illustrtated in black-and-white and colour.
(#174389) 150:-
Clausewitz, Carl von (1780-1831): OM KRIGET.
Översättning och granskning: Hjalmar Mårtenson, Klaus-Richard Böhme och Alf W Johansson. Stockholm: Bonniers, 1991. Första svenska upplagan. 670 s. 24x17 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag.
(#39257) 250:-
Condon, Richard W.: FINSKA VINTERKRIGET.
Stockholm: Bonniers, 2005. Ny svensk upplaga. 176, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt.
(#176610) 90:-
Danielson, Joh. Rich. (1853-1933): FINSKA KRIGET OCH FINLANDS KRIGARE 1808-1809.
Helsingfors: Weilin & Göös, 1897. (10), 797 s + kartor. Inbunden i ett handbundet lackerat halvskinnband (G. Hedberg, Stockholm) med blekt och lätt fläckad rygg och marmorerade snitt. Illustrerad med svartvita porträtt, delvis av Louis Sparre. Samt med två utvikbara kartor: Övfversiktskarta i färg och Sveaborg i svartvitt. 1906 ändrade författaren sitt efternamn till Danielson-Kalmari.
(#178673) 300:-
DEN STORA ARMÉN.
Redaktör: Bo Hugemark. Stockholm: Medströms i samarbete med Forskningsprojektet Försvaret och det Kalla Kriget, 2015. 559 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. Med gåvotillskrift på titelbladet. Om Sveriges armé under kalla kriget.
(#177191) 125:-
DE STORA SLAGEN.
Huvudredaktör: Christer Jörgensen. Bath: Parragon, 2008. 256 s. 32x25,5 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad i färg och svartvitt. Svensk text. Avgörande strider som format världshistorien.
(#113996) 125:-
DeVries, Kelly / Dougherty, Martin / Dickie, Iain / Jestice, Phyllis G. / Jörgensen, Christer: SLAGFÄLT UNDER MEDELTIDEN. Från Hastings 1066 till Brunkeberg 1471.
Stockholm: Fischer, 2014. 224 s. 30,5x23,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad övervägande i färg.
(#169393) 125:-
ECHOES OF GLORY. Arms and Equipment of the Confederacy.
Editor: Henry Woodhead. Alexandria (US): Time-Life Books, 1996. 312 pp. 28x24 cm. Publisher's, slightly worn, hard cover with mounted plate on front cover. Illustrated in black-and-white and color.
(#176935) 125:-
Eklöf, Åke / Somreus, Bernt / Wahrenberg, Wilhelm: SVENSKA FÖRSVARETS KNAPPAR GENOM TIDERNA. Med norska försvarets knappar och svenska civilstatliga knappar.
Stockholm: Samlarförbundet Nordstjärnan, 1981. Andra utökade upplagan. 59, (4) s. 29,5x21 cm. Klammerhäftad. Illustrerad i svartvitt.
(#128041) 90:-
Ekstrand, Sigvard: KARLBERG. Kungl. Krigsakademiens och Kungl. Krigsskolans historia 1792-1936.
Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1937. 278 s. 26,5x18,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade linneband. Illustrerad i svartvitt.
(#1659) 125:-
Elfving, Jörgen: PUTIN RUSTAR RYSSLAND. Den ryska björnen vaknar till liv.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2014. 239, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med utvikbara kartor i färg. Fotoillustrerad i färg. Det utvikbara försättsbladet med litet veck i yttre marginalen.
(#173260) 100:-
Ellis, John: FASORNAS KRIG - helvetet i skyttegravarna under första världskriget.
Stockholm: Fischer, 2009. 238, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt, övervägande med fotografier. Med namnteckning på det klistrade försättsbladet.
(#171238) 100:-
Ellis, John: SOLDATEN I LEDET. Livet i fält för de allierade soldaterna 1939-1945.
Stockholm: Fischer, 2014. 446, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag.
(#142796) 150:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång.
Stockholm: Atlantis, 1989. Första upplagans tredje tryckning. 276 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita kartor.
(#136956) 125:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång.
Stockholm, Atlantis, 1991. Första upplagans sjätte tryckning. 276 s. Inbunden i förlagets pappband. Utan skyddsomslag. Illustrerad med svartvita kartor.
(#172160) 90:-
Englund, Peter: POLTAVA. Berättelsen om en armés undergång.
Stockholm: Atlantis, 1992. Första upplagans åttonde tryckning. 275, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita kartor.
(#86586) 125:-
Englund, Peter: STRIDENS SKÖNHET OCH SORG. Första världskriget i 212 korta kapitel.
Stockholm: Atlantis, 2008. Första upplagans tredje tryckning. 631, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. Fotoillustrerad i svartvitt.
(#99151) 90:-
Ericson, Lars: MEDBORGARE I VAPEN. Värnplikten i Sverige under två sekel.
Lund: Historiska Media, 1999. 312, (4) s. Inbunden i förlagets pappband med lätt blekt rygg på skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt.
(#135513) 90:-
Ericson, Lars: SVENSKA FRIVILLIGA. Militära uppdrag i utlandet under 1800- och 1900-talen.
Lund: Historiska Media, 1996. Numrerad utgåva tryckt i 999 numrerade exemplar. 292 s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt, övervägande med fotografier.
(#68368) 125:-
Ericson, Lars: SVENSKA KNEKTAR. Indelta soldater, ryttare och båtsmän i krig och fred.
Lund: Historiska Media, 1995. Specialutgåva av första upplagan tryckt i 499 numrerade och av författaren signerade exemplar. 276 s. Inbunden i förlagets klotband med övre guldsnitt, skyddsomslaget obetydligt nött och med blekt rygg. Illustrerad i svartvitt.
(#156655) 125:-
Ericson, Lars / Hårdstedt, Martin / Iko, Per / Sjöblom, Ingvar / Åselius, Gunnar: SVENSKA SLAGFÄLT.
Stockholm: Wahlström & Widstrand, 2003. Första upplagan. 456 s. 23x21,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Övervägande illustrerad i färg. Utan det 21-sidiga klammerhäftade komplementet Sveriges krig i kartor av Samuel Svärd och Alex Svensson.
(#55540) 150:-
Ericson Wolke, Lars: NATIONENS AVSKUM, MILITÄRENS ELIT. Myt och sanning om de värvade soldaterna i Sverige.
Stockholm: Natur & Kultur, 2023. 283 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt.
(#166829) 125:-
Ericson Wolke, Lars / Larsson, Göran / Villstrand, Nils Erik: TRETTIOÅRIGA KRIGET.
Lund: Historiska Media, 2006. 416 s. 23x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad i färg och svartvitt. Europa i brand 1618-1648.
(#96863) 125:-
Eriksson, Bo: LÜTZEN 1632. Ett ödesdigert beslut.
Stockholm: Prisma, 2006. 363, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad i svartvitt i texten samt med planscher i färg och svartvitt.
(#95823) 125:-
FINLAND I KRIG 1940-1944. Andra delen.
Text av Kai Brunila, Carl-Erik Bruun, Per-Olof Ekman, Frank Jernström, Jarl Kronlund, Orvar Nilsson och Anssi Vuorenmaa. Esbo: Schildts, 2000. Andra 285 s. 29,5x22 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt med kartor, ritningar och fotografier. Endast del två av tre delar.
(#100578) 150:-
(FRISELL, HJALMAR 1880-1967) Lind, Jakob: MORFARS PISTOL. Ett familjedrama.
Stockholm: Kaunitz-Olsson, 2020. Första upplagan. 407, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. Sparsamt illustrerad i svartvitt.
(#152607) 100:-
From, Peter: KATASTROFEN VID POLTAVA. Karl XII:s ryska fälttåg 1707-1709.
Lund: Historiska Media, 2007. 432 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Sparsamt illustrerad i svartvitt. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor.
(#103273) 125:-
(Frosterus, Henric 1727-1772). INLEDNING TIL SWENSKA KRIGS-LAGFARENHETEN, I-II.
Tryckt i Stockholm: P. Hesselberg, 1765 & Uppsala: J. Edman, 1770. (34), 314, (4); (26), 315-662, (28) s. Två volymer med samtida något skadade gråpappersomslag. Inlagorna i gott skick med endast ett fåtal samtida bläcknoteringar i marginalerna.
(#177297) 500:-
Goldman, Anita: SNÄCKANS SÅNG. En bok om kvinnor och krig.
Stockholm: Natur och Kultur, 1998. Andra tryckningen. 309, (1) s. 23x21,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. Med dedikation från författaren "Anita Goldman".
(#157125) 125:-
Granholm, Fredrik: FRÅN HAJEN TILL SÖDERMANLAND. Svenska ubåtar under 100 år.
Stockholm: Marinlitteraturföreningen nr 89, 2003. 95 s. 21,5x30 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg med teckningar och fotografier. Summary in English. Forum Navles skriftserie nr 7.
(#100589) 125:-
Gravett, Christopher / Nicolle, David / McLachlan, Sean / Svensson, Alex: MEDELTIDA BORGAR. Del 1 - Ointagliga, belägrade och attackerade.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2011. 224 s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets gulddekorerade klotband med lätta bruksspår på skyddsomslaget. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#171556) 125:-
Gribovsky, Vladimir Y. / Razdolgin, Anatoly A.: THE HISTORY OF THE RUSSIAN NAVY.
Saint Petersburg: Izdat. Aleksandr, 1996. 301, (3) pp. 30x22,5 cm. Publisher's hard cover with metallic boards and spine. Illustrated in black-and-white and coluur by Sergey B. Veselov. Text in Russian and English. The history of the Russian navy from the earliest time to 1917.
(#178485) 250:-
Guevara, Ernesto Che (1928-1967): GUERILLAKRIG - EN METOD.
Staffanstorp: Cavefors, 1968. Första och enda svenska upplagan. 163, (1) s. Pocket med obetydliga bruksspår. Taktik och strategi.
(#115888) 90:-
Gunston, Bill: COMBAT AIRCRAFT LIBRARY. BRITISH FIGHTERS OF WORLD WAR II.
London: Hamlyn/Aerospace, 1982. 80 pp. 32,5x23,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Illustrated in black-and-white and colour with photographs and drawings.
(#163402) 100:-
(GUSTAF II ADOLF 1594-1632). GUSTAF II ADOLF. Minnesskrift på 300-årsdagen av slaget vid Lützen.
Utarbetad inom Generalstabens Krigshistoriska Avdelning. Stockholm: Tullbergs, 1932. XII, 430, (1) s. 28x21 cm. Inbunden i förlagets något nötta halvskinnband, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt. Den löst bifogade kartan saknas här.
(#155713) 175:-
Gustafsson, Bengt: SANNINGEN OM UBÅTSFRÅGAN. Ett försök till analys.
Stockholm: Santérus, 2010. Första upplagan. 384, (5) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt. Med exlibris.
(#163646) 150:-
Gyllengranat, Carl August (1787-1864): SJÖKRIGS-HISTORIEN I SAMMANDRAG I-II.
Tryckt i Chistianstad: Schmidt & Comp., 1837. Titelplansch, (4), VIII, 197 s + 3 planscher; Titelplansch, (2), XII, 280 s + 8 planscher. Inbunden i ett modernare helt skinnband, omslaget medbundet (det bakre med flera hål skador). Samtliga 13 planscher litografiskt tryckta i svartvitt.
(#178674) 600:-
Gyllenhaal, Lars / Gebhardt, James F.: SLAGET OM NORDKALOTTEN. Sveriges roll i tyska och allierade operationer i norr.
Lund: Historiska Media, 1999. Första upplagan. 202, (18) s. Inbunden i förlagets pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt med fotografier och kartor.
(#172927) 100:-
Götlin, Lars Eric (1783-1822): ANTECKNINGAR UNDER SVENSKA ARMÉENS FÄLTTÅG 1813 OCH 1814. Första delen.
Tryckt i Örebro: N. M. Lindh, 1815. (6), 298, 55, (1) s. + kartor. Inbunden i ett samtida halvskinnband med liten skada i rygghuvudet. Illustrerad med tre välbevarade graverade & kolorerade utvikbara kartor. Endast första delen av tre utkomna. Den 14-sidiga prenumerantförteckningen saknas.
(#176101) :-
Hagberg, Björn: DC-3:AN. På jakt efter sanningen.
Rimbo: Fischer, 2004. 346, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad med planscher i färg och svartvitt.
(#171196) 90:-
(HANNIBAL) Cottrell, Leonard: FIENDE TILL ROM.
Stockholm: Natur och Kultur, 1961. 234 s + planscher. Häftad. Illustrerad i svartvitt med kartor i texten, en utvikbar karta och fotografiska planscher. En bok om Hannibals fälttåg.
(#82660) 90:-
Hansson, Anders: ARMFELDTS KAROLINER.
Stockholm: Prisma, 2003. 276 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i svartvitt. Illustrerad i texten samt med planscher i färg.
(#92482) 100:-
Hastings, Max / Jenkins, Simon: SLAGET OM FALKLANDSÖARNA.
Viken: Replik, 2005. 471 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med fotografier och kartor.
(#83008) 125:-
Hedin, Svante: ARMFELDTS FÄLTTÅG MOT TRONDHEIM 1718-1719. En kommenterad bibliografi.
Svensk förord av Alf Åberg. Norskt forord av Ragnhild Marie Hatton. Soumalainen alkulause/finskt förord av Mauno Jokipii. Visby: Visum, 1986. 367 s + karta. 27x18,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med en utvikbar karta i färg löst bifogad i pärmficka. Svensk text. Förord på svenska, norska & finska. Innehållsförteckning även på finska. Finsk titel: Armfeldtin sotaretki Trondheimiin 1719-1719. Kommentoitu bibliografia.
(#134142) 250:-
Hedin, Sven (1865-1952): FRÅN FRONTEN I VÄSTER. September-november 1914.
Stockholm: Bonniers, 1915. (8), 801, (2) s. 23x17 cm. Inbunden i förlagets röda klotband med obetydligt blekt rygg. Utan skyddsomslag. Illustrerad med 300 bilder i svartvitt (teckningar och fotografier) samt 4 svartvita kartor.
(#123278) 125:-
Hellström, Carl: OM STOCKHOLMS GARNISON SAMT BORGAREBEVÄPNING FRÅN ÄLDRE TILL NYARE TID.
Stockholm: Fortuna, 1907. Första upplagan. 164 s. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt. Med namnteckning på titelbladet.
(#138279) 100:-
Hochschild, Adam: ALDRIG MERA KRIG. Lojalitet och motstånd 1914-1918.
Stockholm: Ordfront, 2012. Första svenska upplagan. 437, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med obetydliga bruksspår på skyddsomslaget. Fotoillustrerad i svartvitt.
(#158115) 125:-
Hofsten, Gustaf von / Waernberg, Jan: ÖRLOGSFARTYG. Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2003. Första upplagan. 331, (4) s. 24,5x25 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. Illustrerad med ritningar och fotografier i färg och svartvitt.
(#95427) 150:-
Hofsten, Gustaf von / Waernberg, Jan: ÖRLOGSFARTYG. Svenska maskindrivna fartyg under tretungad flagg.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2004. Första upplagans andra tryckning. 331, (4) s. 24,5x25 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. Illustrerad med ritningar och fotografier i färg och svarttvitt.
(#160545) 125:-
Holmquist, Bengt M. / Gripstad, Birger: SVENSK ARMÉMATERIEL UNDER 350 ÅR. Från Kungl Krigskollegiums tillkomst år 1630 fram till våra dagar.
Stockholm: Försvarets Materielverk, 1980. 96 s. 24,5x17 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt.
(#177243) 100:-
Holmquist, Åke: FLOTTANS BEREDSKAP 1938-1940.
Stockholm: Allmänna Förlaget, 1972. Akademisk avhandling. 347, (1) s + planscher. Limhäftad. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt, samt med en svartvit kart. Summary in English. Ingår i serien: Sverige under andra världskriget.
(#98602) 125:-
(HORN, ARVID) Wetterberg, Gunnar: FRÅN TOLV TILL ETT. ARVID HORN (1664-1742).
Stockholm: Atlantis, 2006. 710, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Sparsamt illustrerad i svartvitt.
(#140871) 125:-
Huldén, Lena: DEN SEXBENTE FIENDEN. Leddjurens inverkan på västerländsk krigföring.
Helsingfors: Schildts, 2006. Utgiven i samarbete med SMB. 239, (1) s. 23,5x20,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. Illustrerad i svartvitt.
(#178267) 100:-
INSTRUKTIONS-BOK FÖR SJÖ-ARTILLERISTER.
Stockholm: Marinstaben, 1978. Faksimil efter upplaga Karlskrona 1824, tryckt i 100 exemplar. 24 s. 15,5x9,5 cm. Klammerhäftad med blankt omslag. Med separat bifogat kolofonblad.
(#90710) 90:-
INSTRUKTIONS-BOK FÖR SJÖ-ARTILLERISTER.
Stockholm: Marinstaben, 1981. Faksimil efter upplaga Karlskrona 1838, tryckt i 100 exemplar. 32 s. 12,5x8 cm. Klammerhäftad med tryckt omslag. Med separat bifogat kolofonblad.
(#90992) 90:-
Insulander, Per / Ohlsson, Curt S.: PANSARSKEPP.
Falkenberg: C B Marinlitteratur, 2001. 320 s. 24,5x21,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. Illustrerad i färg och svartvitt med teckningar och fotografier. With Summary in English.
(#100592) 150:-
Jacobsen, Annie: KÄRNVAPENKRIG.
Stockholm: Fri Tanke, 2024. 359, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt. Omslagstitel: Kärnvapenkrig - ett scenario.
(#170582) 125:-
JAHRBUCH DES DEUTSCHEN HEERES 1941.
Mit einem Geleitwort des Oberbefehlshabers des Heeres Generalfeldmarschall von Brauchitsch. Im Auftrag des Oberkommandos des Heeres herausgegeben von Major Judeich. Leipzig: Verlag von Breitkopf und Härtel, 1940. 6. Jahrgang. 200 pp + separate text sheet mounted on free page. Publisher's printed quarter cloth with minor wear. Front part of dust jacket mounted on rear side of front photo. With 75 black-and-white photoillustrations. Inscription on free endpaper.
(#165231) 300:-
Johansson, Curt / Lundström, Per-Anders: BODENS INGENJÖRREGEMENTES HISTORIA.
Boden: Bodens Ingenjörregemente, 1990. Första upplagan. Specialutgåva inbunden i ett skinnband med helt guldsnitt, signerad av medförfattaren Per-Anders Lundström & numrerad 4/12 (troligen endast utgiven i 12 exemplar i denna bandtyp) med tryckta för- och eftersättsblad, samt med skinnskodd dekorerad pappkassett. 402 s. 28x22 cm. Genomgående rikt illustrerad övervägande med svartvita fotografier och kartor, samt med några illustrationer i färg.
(#168902) 600:-
Jonsson, Oscar: FÖRSVARET AV SVERIGE.
Stockholm: Mondial, 2024. 265 s. Första upplagan. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag.
(#170264) 125:-
Josephus, Flavius (ca 37-100 e.Kr.): JUDARNAS KRIG.
Översättning från grekiskan med inledning och kommentarer av Ingemar Lagerström. Stockholm: Santérus, 2021. Ny svensk upplaga. 527 s. Limhäftad. Sparsamt illustrerad i svartvitt.
(#177664) 200:-
Jünger, Ernst (1895-1998): IN STAHLGEWITTERN.
Stuttgart: Klett-Cotta, 1990. 32. Auflage. 324, (3) pp. Publisher's pictorial cloth in dust jacket. German text.
(#160567) 150:-
Jägerhorn, G.H.: I FÄLT FÖR GUSTAF III. Beskrivning över kampanjen i Savolax 1788-1790.
Utgiven av Petra och Pertti Hakala. Helsingfors: Svenska litteratursällskapet i Finland / Stockholm: Atlantis, 2004. 262 s. 23,5x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#62029) 100:-
Jönsson, G. V.: FEM ÅRS TJÄNST I FRANSKA FRÄMLINGSLEGIONEN.
Finja: Eget förlag, 1959. Ny upplaga. 282 s + planscher. Inbunden i förlagets lätt nötta klotband utan skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. Med namnteckning på titelbladet.
(#170016) 150:-
Kankare, Vilho (1917-2008): DET GRYMMA KRIGET. Finsk ödemarkskrigare i strid.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2013. 303, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med liten lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt med fotografier och kartor.
(#173944) 100:-
Kankare, Vilho (1917-2008): DET GRYMMA KRIGET. Finsk ödemarkskrigare i strid.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2013. 303, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med fotografier och kartor. Ingår i serien Frontsoldater, nr 6.
(#135593) 125:-
Kardari, Rafael / Fridell, Daniel: MED LIVET SOM INSATS.
Stockholm: Fischer, 2016. 236 s + (16) planschsidor. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i färg. I strid mot ISIS.
(#166137) 100:-
Karhunen, Joppe: LUFTKRIGET ÖVER FINLAND. Marskalkens flygande riddare.
Hallstavik: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2008. Andra upplagan redigerad av Carl-Fredrik Geust. 336 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med fotografier och kartor.
(#110063) 125:-
(KARL XII 1682-1718) Hultman, Johan: ANNOTATIONER ÖFVER KONUNG CARL XII:S HJELTEBEDRIFTER.
Stockholm: Rediviva, 1986. Faksimil efter original 1889. (7), XI, 12-184, (25) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Karolinska krigare berättar.
(#155716) 125:-
(KARL XII 1682-1718) Stille, Arthur: CARL XII:S FÄLTTÅGSPLANER 1707-1709. Med karta utarbetad af Carl Bennedich.
Lund: Gleerups, 1908. VI, 246, (1) s + karta. Häftad med obetydliga bruksspår. Med utvikbar stor kolorerad karta i pärmficka.
(#169669) 250:-
KAROLINSKA DAGBÖCKER.
Sammanställda och försedda med inledning av Alf Åberg. Stockholm: Natur och Kultur, 1962. Andra upplagan. 184, (1) s. Inbunden i förlagets pappband utan skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och kulturs klassikerserie.
(#176107) 75:-
KAROLINSKA FÖRBUNDETS ÅRSBOK 1911.
Tryckt i Lund: Berlingska, 1912. XIV, 362 s + planscher & kartor. Privatbundet halvklotband. Illustrerad i svartvitt med titelplansch & fyra utvikbara kartor i pärmficka. Med exlibris på det klistrade försättsbladet.
(#169665) 150:-
KAROLINSKA FÖRBUNDETS ÅRSBOK 1913.
Tryckt i Lund: Berlingska, 1914. (4), 417 s + planscher & kartor. Privatbundet halvklotband. Illustrerad i svartvitt med titelplansch, illustrationer i texten & en utvikbar karta. Med exlibris på det klistrade försättsbladet.
(#169667) 150:-
Killblane, Richard / McNiece, Jake: TRETTON FÖRDÖMDA MÄN.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2013. 286, (2) s. Inbunden i förlagets halvklotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. Historien om "the filthy thirteen" i 101. luftburna 1944-1945.
(#154860) 125:-
KNIGHTS IN HISTORY AND LEGEND.
Chief consultant: Constance Brittain Bouchard. Lane Cove (Australia): Global Book Publ., 2009. 304 pp. 30,5x23,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. Illustrated in colour.
(#91081) 175:-
Koffman, Vladimir: YAMATO & MUSASHI. Världens största slagskepp.
Saltsjö-Duvnäs: Efron & Dotter, 2007. Utgiven för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. 184 s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets klotband med obetydligt nött skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad i svartvitt med ritningar, kartor och fotografier.
(#173867) 125:-
KONGL. MAJ:TS OCH RIKETS KRIGS-COLLEGII INSTRUCTION, HWAREFTER KRIGSMANS-HUS FOGDARNE UTI DE DEM ANFÖRTRODDE TJENSTER HAFWA SIG AT RÄTTA.
Gifwen Stockholm den 13 Maji 1795. På dragande Kall och Embetes wägnar P.B. Piper m.fl. Stockholm: Kongl. Tryckeriet, (1795). 12 s (sista sidan blank). 20x16,5 cm.
(#73548) 100:-
Konow, Jan von: SVENSKA FÖRSVARETS GRÖVSTA KANONER.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2013. 95, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med fotografier och teckningar.
(#135575) 125:-
Konstam, Angus: KAMPEN OM NORRA ISHAVET 1943. Det tyska slagskeppet Scharnhorsts sista strid.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2020. 175, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med utvikbara kartor i färg. Fotoillustrerad i svartvitt.
(#172928) 125:-
Konstam, Angus / Hankinson, Alan / Selby, John m. fl.: AMERIKANSKA INBÖRDESKRIGET 1-5. Blod kommer att flyta / Ingen nåd - det totala kriget / General Lee och rebellernas triumf / Kriget till havs / Shermans marsch mot havet.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2011. 224; 208; 208; 206; 208 s. 25x19,5 cm. 5 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerade i färg och svartvitt. Utan den bifogade vikta kartan i färg. 8 delar har utkommit.
(#175074) 300:-
Konstam, Angus / Hankinson, Alan / Selby, John m. fl.: AMERIKANSKA INBÖRDESKRIGET 1-8. Blod kommer att flyta / Ingen nåd - det totala kriget / General Lee och rebellernas triumf / Kriget till havs / Shermans marsch mot havet / Den blodigaste dagen / Sydstaternas förlorade seger / Det största kavallerislaget.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2011-12. 224; 208; 208; 206; 208, 192, 192, 192 s. 25x19,5 cm. Komplett i 8 volymer, inbundna i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerade i färg och svartvitt. Med en bifogad vikt karta i färg.
(#176412) 600:-
Kuylenstierna, Oswald: KARL JOHAN OCH NAPOLEON 1797-1814. Till Sveriges historia under den senaste stora europeiska krisen.
Stockholm: Gebers, 1914. 283 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt i texten och med planscher. Med exlibris på det klistrade försättsbladet.
(#98684) 200:-
Lewenhaupt, Adam (1861-1944): ADAM LUDVIG LEWENHAUPTS BERÄTTELSE.
Stockholm: Rediviva, 1987. Faksimil efter utgåva 1952. 415, (3) s + 5 utvikbara delvis kolorerade kartor i pärmficka. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Karolinska krigare berättar.
(#48249) 125:-
Lewenhaupt, Adam (1861-1944): KARL XII:S OFFICERARE 2, L-Ö. Biografiska anteckningar.
Lund: Ekstrand, 1977. Faksimilupplaga. (5), 376-799 s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Endast andra delen två utkomna.
(#163850) 450:-
Liddell Hart, B. H.: VI VAR DÄR! Tyska generaler berättar om andra världskriget.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2010. Ny svensk upplaga. 360 s + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita fotografier och kartor. Tidigare utgiven 1948 med titeln Nu törs de tala.
(#99564) 125:-
Linder, Jan: KRIGSFALL SVERIGE! Tysklands anfallsplan mot Sverige 1943.
Stockholm: Infomanager, 2006. 168 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt med fotografier och kartor.
(#70213) 90:-
Lindström, Rickard O. / Svantesson, Carl-Gustaf: SVENSKT PANSAR.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2009. 264 s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med obetydligt nött skyddsomslag. Illustrerad teckningar och fotografier i svartvitt och färg. 90 år av svensk stridsfordonsutveckling.
(#174383) 125:-
Luksa, Juozas: SKOGSBRÖDER. Den väpnade kampen i Litauen mot Sovjetockupationen.
Stockholm: Bäckströms, 2005. 339, (1) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Fotoillustrerad i svartvitt.
(#70224) 100:-
LUMPEN - FRÅN MÖNSTRING TILL MUCK.
Redaktörer: Anna Maria Forssberg & Klas Kronberg. Förord av Eva Sofi Ernstell. Stockholm: Atlantis, 2014. 278, (2) s. 24,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt. Armémuseum årsbok 2013/2014.
(#144773) 90:-
Lundahl, Gunilla / Monastra, Nino: KONTINUITET OCH FÖRÄNDRING. Arkitektur i svenskt försvar.
Stockholm: Dymlings, 2010. 175, (1) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets klotband med påklistrad pärmbild i färg. Med tryckta för- och eftersättsblad i färg. Fotoillustrerad i färg av Nino Monastra.
(#148264) 125:-
Mandzy, Adrian / Knarrström, Bo / Nilsson, J. P.: POLTAVA. Karl XII:s karoliner och stormaktens undergång.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2017. 191, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#166073) 125:-
Mankell, Julius (1828-1897): HVILKET BÖR ÄNDAMÅLET VARA MED STOCKHOLMS BEFÄSTANDE? Några undersökningar Svenska folket tillegnade.
Tryckt i Stockholm: N. Marcus, 1859. (4), 115 s. Privatbundet halvklotband, främre lätt skadade omslaget medbundet.
(#163470) 250:-
Mankell, Julius (1828-1897): ÖFVERSIGT AF SVENSKA KRIGENS OCH KRIGSINRÄTTNINGARNES HISTORIA I-II. Hednatiden och medeltiden - Nyare tiden 1526-1611.
Stockholm: Militärlitteraturföreningen, 1890-1903. Första delen: XIV, 578 s + Öfversigtskarta i svart & rött + 8 plankartor i svartvitt; Andra delen, Avdelning 1-6: (4), III, (1), 357 , (1) s + plankartorna 9-12; VI, 190 s + plankartorna 13-15; (4), III, (1), 331 s + plankartorna 16-19; IV, 221 s. Handbundna i tre volymer i halvklotband (G. Hedberg, Stockholm) med obetydligt nötta ryggtiteletiketter i skinn. Samtliga volymer med äldre namnteckning på de klistrade försättsbladen.
(#178670) 1000:-
Mansur, Abdulin: RÖDA VÄGEN FRÅN STALINGRAD. En sovjetisk infanterists frontminnen.
Redaktör och förord: Artem Drabkin. Stockholm: Lind, 2022. 286, (2) s + (16) planschsidor. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i färg.
(#170568) 100:-
Markelius, Martin: GUSTAV III:S ARMÉ.
Stockholm: Medströms, 2020. 439, (1) s. 25x21 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad övervägande i färg. Armémuseums årsbok 2019-2020, meddelande 77.
(#177853) 250:-
Mark, Jason D.: VÄGEN MOT UNDERGÅNGEN. Del 1: Från Charkov till Stalingrad.
Lund: Historiska Media, 2019. Ny svensk upplaga. 411, (1) s. Limhäftad med vikomslag. Den sanna historien om tyska 305. pionjärbataljonen.
(#174309) 90:-
Matthews, Owen: OVERREACH. The Inside Story of Putin's War Against Ukraine.
London: Mudlark, 2022. First edition. (10), 414 pp. Publisher's hard cover in dust jacket.
(#176765) 125:-
McNeill-Moss, Geoffrey (Geoffrey Moss): THE EPIC OF THE ALCAZAR. A History of the Siege of the Toledo Alcazar, 1936.
London: Rich & Cowan, 1937. First edition. 317 pp + plates. Publisher's cloth without dust jacket. Illustrated with plates in black-and-white with photographs and partly folded maps. With bookplate on paste-down endpaper.
(#165661) 125:-
Merridale, Catherine: IVANS KRIG. Liv och död i Röda armén 1939-1945.
Lund: Historiska Media, 2010. 528 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Sparsamt fotoillustrerad i svartvitt.
(#102917) 125:-
MINNET AV POLTAVA. Ögonvittnesskildringar från Karl XII:s ryska fälttåg.
I urval och med förord av Peter Englund. Stockholm: Atlantis, 1998. 310, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
(#49645) 100:-
Moltusov, Valerij A.: POLTAVA 1709 - VÄNDPUNKTEN.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2010. 250, (2) s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Illustrerad i svartvitt.
(#110321) 125:-
Mossberg, Erland: MINNEN FRÅN TRE KRIG OCH FRÅN KRIG I FRED.
Stockholm: Bonniers, 1943. XIV, 298, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt med 2 utvikbara kartor, fotografiska planscher och andra illustrationer. Med dedikation från författaren "Till General Helge Jung... Förf", samt med bläcknotering på det klistrade försättsbladet.
(#163471) 200:-
Myrdal, Jan (1927-2020): SÄLJA KRIG SOM MARGARIN.
Stockholm: Leopard, 2005. Bokhandelsupplagan. 208 s. 28,5x19 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg. Boken ingår i Kungl. bibliotekets utställningsserie.
(#96043) 125:-
Myrdal, Jan (1927-2020): SÄLJA KRIG SOM MARGARIN.
Stockholm: Leopard, 2005. Utgiven för Kungl. biblioteket. 208 s. 28,5x19 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg. Med dedikation från författaren "Jan Myrdal". Boken ingår i Kungl. bibliotekets utställningsserie.
(#174365) 150:-
(NAPOLEON BONAPARTE 1769-1821) Vachée, Överste (Vachée, Jean Baptiste M. E.): NAPOLEON I FÄLT.
Bemynd. övers. från franskan av Ernst Lundquist. Stockholm: Gebers, 1915. XI, (1), 228 s. Inbunden i ett handbundet halvskinnband med dekorerad rygg (Carl Lund, Stockholm) främre omslag medbundet. Med gåvotillskrift på förtitelbladet "Herr Kapten S. A. Duse tillgifnast från förläggaren". Med 2 exlibris på det klistrade försättsbladet varav ett av S.A. Duse.
(#53263) 150:-
NAUTICUS. Jahrbuch für Deutschlands Seeinteressen.
Herausgegeben auf Veranlassung des Oberkommandos der Kriegsmarine von Admiral a. D. Hansen. Berlin: Mittler & Sohn, 1938. Einundzwanzigster Jahrgang. XV, (1), 439, (1), II, 38 pp + plates. Publisher's title decorated cloth in damaged dust jacket. Illustrated in black-and-white with photographical plates, maps and drawings. Inscription on free endpaper dated 1938. German text.
(#163635) 125:-
Neitzel, Sönke / Welzer, Harald: SOLDATER. Om kamp, dödande och död.
Stockholm: Brombergs, 2013. 460 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Sparsamt fotoillustrerad i svartvitt. Med dedikation från författarna "Harald Welzer & Sönke Neitzel".
(#166076) 150:-
(NELSON, LORD) Bryant, Arthur: NELSON.
London: Collins, 1970. 173 pp. Publisher's hard cover in dust jacket with minor wear. With printed endpapers. Illustrated in black-and-white.
(#163413) 100:-
Nicolle, David / Heath, Ian: KONSTANTINOPEL 1453. Bysantinska rikets fall.
Hallstavik: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2010. 160 s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#164575) 125:-
Nilsson, Orvar: NÄR FINLANDS SAK BLEV MIN. Minnen från krig och fred.
Helsingfors: Schildts, 2002. 304 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita fotografier och kartor.
(#96392) 125:-
Nordenskjöld, Erik (1869-1944): ETT KARLBERGSÅR.
Stockholm: Norstedts, 1924. Första och enda upplagan. 201, (1) s. Privatbundet klotband med ryggtiteletikett i skinn, omslaget medbundet. Här utgiven under pseudonymen "n".
(#159747) 150:-
Nordenskjöld, Erik (1869-1944): FÄNRIKSÅREN.
Stockholm: Norstedts, 1929. Första och enda upplagan. 259 s. Privatbundet klotband med ryggtiteletikett i skinn, omslaget medbundet.
(#159748) 150:-
Nordensvan, C. O.: EN VANDRING ÖFVER SLAGFÄLTEN I SACHSEN.
Stockholm: Militärlitteratur-Föreningen 55, 1886. (4), 144 s + 10 svartvita, utvikbara kartor. Privatbundet halvklotband med något blekt rygg. Titelbladet med mindre veck. Inlagan med spridda blyertsunderstrykningar.
(#162142) 150:-
OM KRIGET KOMMER. Hot, beredskap och försvar.
Redaktör: Anders Frankson. Stockholm: Lind, 2023. Första upplagan. 203, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt.
(#165789) 100:-
OM KRIGET KOMMER. Hot, beredskap och försvar.
Redaktör: Anders Frankson. Stockholm: Lind, 2023. Första upplagan. 203, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad i svartvitt. Med recensionsstämpel i nedre snittet.
(#167128) 90:-
Ossbahr, Carl Anton: KONGL. LIFRUSTKAMMAREN OCH DERMED FÖRENADE SAMLINGAR.
Femtio planscher i ljustryck utförda vid Generalstabens Litografiska Anstalt under ledning af A. Lagrelius. Stockholm: Generalstabens Litografiska Anstalt, 1897. 8, 24 textsidor + planscher. 39x30,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband (G. Hedberg, Stockholm) med övre guldsnitt. Svensk och fransk text. En andra del utkom 1901 med ytterligare 45 planscher.
(#93514) 150:-
Peddie, John: THE ROMAN WAR MACHINE.
London: Grange Books, 1997. New edition. 25x17,5 cm. Publisher's printed hard cover in dust jacket. With printed endpapers. Illustrated in black-and-white.
(#151949) 100:-
Persson, Anders: 1808. Gerillakriget i Finland.
Stockholm: Ordfront, 1986. Andra upplagan. 271 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Sparsamt illustrerad med svartvita teckningar.
(#85195) 90:-
(PETREJUS, PETRUS). STORA OREDANS RYSSLAND. Petrus Petrejus ögonvittnesskildring från 1608.
Redaktör: Margareta Attius Sohlman. Stockholm: Carlssons, 1997. Inbunden i förlagets, obetydligt kantstötta, tryckta pappband. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i svartvitt. Illustrerad i färg och svartvitt. Petrejus text "Een wiss och sanfärdigh Berättelse om några förandringar" i faksimil samt transkriberad. Med bidrag av Margareta Attius Sohlman, Kari Tarkiainen och Gennadij Kovalenko.
(#170141) 100:-
Platen, Baltzar von: ANFÖRANDEN
i Höglofl. Ridderskapets och Adelns Plena den 2 och 19 mars 1829, af Baltzar B. von Platen. I anledning af Herr Amiral Nordenskjölds yttrande den 2 mars. Ex officio O. J. Lagerheim. Stockholm: Norstedts, 1829. 24 s. Häftad med lättare bruksspår i gråpappersomslag.
(#163466) 150:-
Plokhy, Serhii: DET RYSK-UKRAINSKA KRIGET. Historiens återkomst.
Stockholm: Bonniers, 2023. 430, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita kartor. Med recensionsstämpel i övre snittet.
(#164260) 150:-
Pollen, Geir: ARMFELDTS ARMÉ. Historien om en katastrof.
Stockholm: Fischer, 2016. Ny svensk upplaga. 296 s + (8) planschsidor. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med planscher i färg och svartvitt. Tidigare utgiven med titeln "KAROLINERNAS DÖDSMARSCH. Armfeldts armés undergång och Norgefälttåget 1718".
(#168625) 125:-
Pollen, Geir: KAROLINERNAS DÖDSMARSCH. Armfeldts armés undergång och Norgefälttåget 1718.
Stockholm: Fischer/Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2015. Första svenska upplagan. 296 s + (14) kartsidor. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag och reklamgördel. Illustrerad med kartor i färg. Senare utgiven med titeln "ARMFELDTS ARMÉ. Historien om en katastrof".
(#169566) 150:-
Roland, Carl von: MINNEN FRÅN FÅNGENSKAPEN I RYSSLAND OCH CARL XII:S KRIG.
Stockholm: Rediviva, 1986. Faksimil efter utgåva 1912. VIII, (2), 134, (9) s. + planscher. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med obetydligt fläckat skyddsomslag. Illustrerad med svartvita planscher.
(#101781) 90:-
ROMS LEGIONER I-V.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2013. 191, (1); 175, (1); 190, (2); 191, (1); 191, (1) s. 25,5x17,5 cm. 5 volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt. Skyddsomslaget till del II med lagad reva och lätta bruksspår. I. Goldsworthy, Adrian: ROMS ARMÉ TRIUMFERAR PÅ SLAGFÄLTET. - II: Goldsworthy, Adrian: LEGIONÄREN - Roms stolthet. - III. Wisdom, Stephen / Fields, Nic: HOTET FRÅN SPARTACUS. - IV. Sheppard, Si / Cowan, Ross / D'Amato, Raffaele: TÄRNINGEN ÄR KASTAD. - V. McNally, Michael / Cowan, Ross / Wilcox, Peter: SEGRA ELLER DÖ.
(#160407) 400:-
Rottman, Gordon L.: HANDGRANATER.
Växjö: Informationsutvecklarna, 2016. 85 s. 25x18,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#170086) 90:-
Rud, Mogens: BAYEUXTAPETEN OCH SLAGET VID HASTIGS 1066.
Stockholm: Tidens förlag, 1994. 102, (1) s. 25x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#1719) 100:-
Ryan, Cornelius (1920-1974): SLUTSTRIDEN. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945.
Stockholm: Bonniers, 2003. Ny svensk upplaga. 333, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt.
(#132010) 100:-
RYSKA KRIGSSKEPP, DRA ÅT HELVETE! En liten bok om försvarsvilja.
Redaktörer: Jenny Deschamps-Berger och Patrik Oksanen. Stockholm: Fri Tanke, 2023. 253, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med bidrag av Jenny Deschamps-Berger, Patrik Oksanen, Sofie Lindberg, Fredrik Bynander, Peter Lidén, Tomas Ries, Bengt Axelsson, David Bergman, Bengt Jacobson, Marika Ericson och Magnus Ranstorp.
(#164236) 100:-
Salisbury, Harrison E.: DE 900 DAGARNA.
Stockholm: Bonniers, 1997. 381, (3) s + (16) planschsidor. Elfte-artonde tusendet. Inbunden i förlagets tryckta pappband. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt. Om Leningrads belägring.
(#106413) 100:-
Sandström, Anders: PANSARFARTYG ÅT SVERIGES FLOTTA. En studie om flottan och striden om F-båten 1906-1909.
Stockholm: Sjöhistoriska Museet, 1984. 235, (2) s. 22,5x19 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Illustrerad i svartvitt med fotografier och ritningar. Sjöhistoriska Museets Rapport 19.
(#110487) 100:-
Schimanski, Folke: DE BORTGLÖMDA. Andra världskriget i Afrika, Asien, Oceanien och Latinamerika.
Stockholm: Leopard, 2015. Första upplagan. 301, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg.
(#163548) 125:-
Schreeb, Tor Schreber von (1882-1965): CARL XII:S DRABANTKÅR. Historik jämte personförteckning 1700-1721.
Tryckt i Stockholm: Linkoln Bloms Boktryckeri, 1942. Upplaga 300 numrerade exemplar. 93 s. Häftad.
(#177265) 500:-
(SELANDER, EDVARD) Forsling, Jon: STUPAD. Svensken som gav sitt liv för Ukraina.
Stockholm: Norstedts, 2024. 238, (5) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag.
(#168935) 125:-
(SELANDER, EDVARD) Forsling, Jon: STUPAD. Svensken som gav sitt liv för Ukraina.
Stockholm: Norstedts, 2024. 238, (5) s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med recensionsstämpel på det fria försättsbladet.
(#168561) 100:-
Sellström, Åke / Nygren, Sara: FREDSKEMISTEN. FN:s vapeninspektör om jakten på världens värsta stridsmedel.
Stockholm: Forum, 2023. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i svartvitt. Med recensionsstämpel i övre snittet.
(#165070) 125:-
Sjebaldina, Galina: KAROLINSKA KRIGSFÅNGAR I SIBIRIEN.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2010. 191, (1) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i svartvitt. Illustrerad i svartvitt.
(#175186) 125:-
SLAGSKEPP UNDER ANDRA VÄRLDSKRIGET.
Texter av S.A. Balakin, A.V. Dasjian, S.V. Patianin, M.Ju. Tokarev och V.N. Tjausov. Saltsjö-Duvnäs: Efron & Dotter, 2007. Utgiven för Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. 311 s. 23x23 cm. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad i svartvitt med ritningar och fotografier. Fartygen, beväpningen och sjöslagen.
(#98775) 125:-
Smedberg, Marco: MILITÄR LEDNING. Från Napoleonkrigen till Bosnienkrisen.
Lund: Historiska Media, 2001. 320 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt med fotografier och kartor.
(#112622) 100:-
Smedberg, Marco: OM SJÖKRIGET. Från Svensksund till smygteknik.
Stockholm: Page One, 1996. 258, (2) s. 26,5x20 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med lagad reva i skyddsomslaget. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad med fotografier och kartor, många i färg.
(#178640) 150:-
Smirnov, Alexej: DET FÖRSTA STORA KRIGET.
Stockholm: Medström, 2009. 240 s. 23x21 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor i färg. Övervägande illustrerad i färg.
(#98744) 150:-
STOCKHOLMS FOLK OCH FÖRSVAR UNDER 700 ÅR.
Utgiven med stöd av Generalstabens Litografiska Anstalts förlag. Stockholm: Norstedts, 1953. 143, (1) s. Privatbundet klotband, omslag i färg av Gunnar Brusewitz medbundet. Illustrerad i svartvitt.
(#174311) 100:-
Subramaniam, Chitra: EN PERSONLIG DOKUMENTÄR OM BOFORS. Historien bakom nyheterna.
Översättning av Lars Olov Skeppholm. Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1993. 309 s. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag.
(#173577) 125:-
Sundberg, Ulf: SVENSKA KRIG 1521-1814.
Stockholm: Hjalmarson & Högberg, 1998. Första upplagan. 457, (1) s. Inbunden i förlagets klotband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt.
(#102577) 150:-
Sundholm, Olof Theodor (1823-1882): SVERIGES FÄLTMARSKALKAR - biografiskt tecknade.
Upsala: Esaias Edquist, 1873. (4), 235 s. Inbunden i ett äldre halvklotband med mindre nötskada i rygghuvudet. Med författarens egenhändiga namnteckning inklistrad på titelbladet. Med exlibris på det klistrade försättsbladet och äldre namnteckning på det fria försättsbladet.
(#177267) 350:-
Sun Zi (ca 540 fKr-ca 496 fKr): KRIGSKONSTEN.
Översättning av Håkan Edvardsson. Göteborg: Tukan, 2018. 96 s. 26x19,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade pappband. Parallelltext på svenska och kinesiska. Här skrivs författarnamnet Sunzi.
(#155557) 150:-
Sun Zi (ca 540 fKr-ca 496 fKr): THE ART OF WAR.
Översättning av Claes Göran Green. Förord av Nigel Cawthorne. London: Arctic, 2018. 160 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband i pappkassett. Illustrerad i färg. Svensk text.
(#169499) 150:-
Sun Zi (ca 540 fKr-ca 496 fKr) m.fl: SUN ZIS KRIGSKONST. Samt Taigongs sex strategier, Simas metoder, Wu Zis krigskonst, Wei Liao Zis krigskonst, Gulstensgubbens tre strategier, Samtalen med Kejsar Taizong av Tang, Sun bins krigskonst.
Översatta och uttolkade av Bengt Pettersson, Ooi Kee Beng och Henrik Friman. Stockholm: Santérus, 2010. 413, (2) s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med obetydliga bruksspår.
(#176346) 150:-
SVENSKSUND 1790-1940. En minnesbok utarbetad av Försvarsstabens krigshistoriska avdelning.
Utgiven av Sveriges Flotta, förening för sjövärn och sjöfart samt Sjöhistoriska Samfundet. Stockholm: Sveriges Flotta, 1940. 160 s + planscher. Häftad. Illustrerad i svartvitt med mestadels äldre bilder & kartor, samt en färgplansch & en utvikbar svartvit karta.
(#177266) 350:-
SVERIGES TIO FRÄMSTA FÄLTHERRAR. Stormaktstiden 1561-1718.
Redaktör: Anders Ehrnborn. Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2018. 173, (3) s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med utvikbara kartor i färg. Illustrerad i svartvitt. Med bidrag av Lars Ericson Wolke, Per Iko, Bo Knarrström, J. P. Nilsson, Ulf Sundberg och Alex Svensson.
(#173022) 125:-
Tamelander, Michael / Zetterling, Niklas: AVGÖRANDETS ÖGONBLICK. Invasionen i Normandie 1944.
Stockholm: Norstedts, 2003. Ny upplaga. 405, (4) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med kartor och teckningar i texten samt fotografiska planscher.
(#156383) 100:-
Tigerstedt, Edvard Severin (1858-1911): BIOGRAFISKA ANTECKNINGAR OM OM SAVOLAX BRIGADENS MÄN 1808-1809. Samlade af E. S. Tigerstedt.
Helsingfors: Söderströms, 1908. (8), 230 s. 25x19 cm. Privatbundet klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt med 53 porträtt m. m.
(#178639) 450:-
TILL BRÖDERS HJÄLP. Med sikte på svensk solidarisk strategi.
Redaktör: Bo Hugemark. Stockholm: Kungl. Krigsvetenskapsakademien, 2011. 299 s. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt. Med exlibris på det klistrade försättsbladet.
(#163720) 125:-
Turnbull, Stephen / Svensson, Alex: MEDELTIDA BORGAR. Del 2 - Riddarborgar runt Östersjön.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2011. 192 s. 25x19 cm. Inbunden i förlagets gulddekorerade klotband med lagad reva i skyddsomslaget. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#171557) 125:-
Ullman, Magnus: DRAMATISK ÖRLOGSHISTORIA.
Stockholm: Magnus Ullman, 2009. 207 s. 21,5x26,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med skyddsomslag. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#174901) 200:-
Ullman, Magnus: FRÅN IVAN DEN FÖRSKRÄCKLIGE TILL PUTIN DEN FÖRSKRÄCKLIGE. Krig och andra konflikter mellan Sverige och Ryssland 1555-2017.
Stockholm: Magnus Ullman, 2017. 206, (2) s. 21,5x26,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med märke efter prislapp på skyddsomslaget. Illustrerad i färg och svartvitt.
(#134140) 150:-
UNDERDÅNIGT BETÄNKANDE af Kommitterade för utarbetande af förslag till bestämmelser rörande arméens fanor och standar, afgifvet den 30 april 1897.
Tryckt i Tryckt i Stockholm: Norstedt & Söner, 1897. 59 s + planscher. 25x17,5 cm. Inbunden i ett samtida halvskinnband (Ömanssons, Upsala) med svårt skadad rygg. Illustrerad med 23 delvis utvikbara planscher, varav tjugotre litografiskt tryckta i färg & en svartvit i ljustryck. Inlagan med enstaka blyertsnoteringar.
(#176110) 300:-
Wells, Peter S.: TEUTOBURGERSKOGEN. Slaget som stoppade Rom.
Stockholm: Norstedts, 2004. Första svenska utgåvan. 275, (1) s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Illustrerad med svartvita planscher.
(#86571) 100:-
Wennerström, Thorsten (1872-1948): STOCKHOLMS GARNISON GENOM TIDERNA.
Stockholm: AB Biografiskt Galleri, 1947. XXVIII, 621 s + planscher. 30x22,5 cm. Inbunden i förlagets dekorerade klotband, främre omslag medbundet. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg.
(#1751) 150:-
Wennerström, Thorsten (1872-1948): STOCKHOLMS STADS BORGARGARDE GENOM TIDERNA. En kulturskildring.
Stockholm: Victor Petterson, 1937. 260, (3) s + planscher. 25x19,5 cm. Inbunden i ett klotryggsband. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg.
(#169731) 100:-
Wernstedt, Ludvig (1882-1961): BRÖDERNAS HENRIC "GUSTAF" LUDVIGSSON WERNSTEDT OCH "LAGE" GUSTAF LUDVIGSSON WERNSTEDT DELTAGANDE I FINLANDS KRIG MOT RYSSLAND. Vinterkriget 1939-1940 "Gustaf" och 1941-1944 års krig "Lage".
Denna sammanställning ur anteckningar och brev överlämnas härmed till mina älskade söner LAGE och GUSTAF såsom ett minne av Edra upplevelser i Finland åren 1940-1942. För mig har det varit intressant att under sysslandet härmed erhålla närmare kännedom om vad som verkligen förefallit. Arbetet har berett mig glädje. Stockholm: 1944-1945. Ludvig Werstedt (signerat för hand). 148 maskinskrivna kopierade textsidor av brev, samt illustrerad med 9 utvikbara handkolorerad kartor från fronten, samt ett kuvert. Inbundet i ett monogramdekorerat halvpergamentband (36,5x24 cm) med ryggetikett i skinn. Utfört i två exemplar enligt författarens notering, detta exemplar nr 2 till Gustaf. Henric Gustaf Ludvigsson Wernstedt (1919-2009) / Lage Gustaf Ludvigsson Wernstedt (1916-2005).
(#177616) 10000:-
Wheeler, William: I FÄLT MOT NAPOLEON. Frontbrev från Spanien och Waterloo.
Utgivna med kommentarer av B. H. Liddell Hart. Stockholm: Natur och Kultur, 1956. 260 s. Inbunden i förlagets klotband med lagade revor i skyddsomslaget. Med namnteckning på förtitelbladet.
(#19867) 100:-
Widén, Albin (1897-1983): UNDERBEFÄLETS HISTORIA.
Minnesskrift på uppdrag av Försvarsväsendets Underbefälsförbund utarbetad. Stockholm: Realtryck, 1938. 415 s. Inbunden i förlagets dekorerade klotband. Illustrerad i svartvitt.
(#84660) 100:-
Widfeldt, Bo / Hall, Åke: SVENSKT MILITÄRFLYG. Svenska militära flygplan och helikoptrar 1911-2005.
Nässjö: Air Historic Research, 2005. 243 s. 24x17,5 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad i svartvitt.
(#61251) 125:-
Witkowski, Igor: HITLERS HEMLIGA VAPEN 1-2. MIRAKELVAPNEN SOM SKULLE VINNA KRIGET.
Stockholm: Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek, 2010. 263, (1); 227, (1) s. 23x23 cm. Två volymer inbundna i förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Illustrerad i svartvitt med teckningar och fotografier.
(#172512) 200:-
Voss, Johann: SOLDAT I WAFFEN-SS. Ett ögonvittne berättar.
Stockholm: Historiska Media, 2005. Ny svensk upplaga. 288 s + planscher. Inbunden i förlagets tryckta pappband. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt samt med svartvita kartor i texten.
(#105827) 100:-
Ylikangas, Heikki: VÄGEN TILL TAMMERFORS. Striden mellan röda och vita i finska inbördeskriget 1918.
Översättning av Nils Sara Torvalds. Stockholm: Atlantis, 1995. Första upplagan. 503, (1) s. Inbunden i förlagets titeldekorerade pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Illustrerad i svartvitt med kartor och fotografier.
(#58265) 125:-
Zamoyski, Adam: 1812. Napoleons marsch mot Moskva.
Stockholm: Fahrenheit, 2006. 528 s + planscher. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Med tryckta för- och eftersättsblad. Illustrerad i svartvitt med kartor och planscher.
(#117866) 125:-
Zetterling, Niklas: BLIXTKRIG! 1939-1941.
Stockholm: Prisma, 2008. 339, (1) s. Inbunden i förlagets pappband med små lagade revor i skyddsomslaget. Illustrerad i svartvitt med kartor och fotografier.
(#173803) 100:-
(ZJUKOV, GEORGIJ 1896-1974) Roberts, Geoffrey: STALINS GENERAL. Georgij Zjukov.
Lund: Historiska Media, 2012. 400 s + (8) planschsidor. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad med planscher i svartvitt samt med kartor.
(#143127) 125:-
Åberg, Alf (1916-2011): DET MILITÄRA DJURGÅRDEN.
Stockholm: Kungl Djurgårdens förvaltning, 1982. 104 s. 28,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband med skyddsomslag. Övervägande illustrerad i svartvitt.
(#140154) 150:-
Åberg, Alf (1916-2011): DET MILITÄRA DJURGÅRDEN.
Stockholm: Kungl Djurgårdens förvaltning, 1982. 104 s. 28,5x22,5 cm. Inbunden i förlagets titeldekorerade klotband, skyddsomslaget med något mörktonad rygg. Övervägande illustrerad i svartvitt.
(#163472) 125:-
Åberg, Alf (1916-2011): SKANSEN OCH BORGEN. Ladugårdsgärde som militär övningsplats.
Stockholm: Billbergs, 1969. Upplaga 1000 exemplar. 36, (1) s. Häftad. Illustrerad i svartvitt.
(#44374) 100:-
Åberg, Alf (1916-2011): SVENSKARNA UNDER STJÄRNBANERET. Insatser under nordamerikanska inbördeskriget 1861-1865.
Stockholm: Natur och Kultur, 1994. 251 s + (10) planschsidor. 23,5x17,5 cm. Inbunden i förlagets pappband med skyddsomslag. För- och eftersättsbladen tryckta med kartor. Illustrerad i svartvitt, samt med planscher i färg.
(#49586) 100:-
Åselius, Gunnar: KRIGEN UNDER KALLA KRIGET.
Stockholm: Medström, 2007. 456 s. 23x22 cm. Inbunden i förlagets tryckta pappband med klotrygg. Illustrerad i färg och svartvitt med fotografier och kartor.
(#110267) 125:-